Piyasalar bu hafta Powell’ın mesajlarını bekliyor

Global piyasalar, geçen hafta risk iştahını azaltan gelişmelerle negatif seyretmesinin akabinde, yeni haftada ABD Merkez Bankası’nın (Fed …

Global piyasalar, geçen hafta risk iştahını azaltan gelişmelerle negatif seyretmesinin akabinde, yeni haftada ABD Merkez Bankası’nın (Fed) temmuz ayı içtima tutanakları ile Fed Lideri Jerome Powell’ın Jackson Hole konferansı kapsamında yapacağı açıklamalarla taraf bulacak.

Geçen hafta, küresel çapta beğenilmeyen gelen makroekonomik dataların akabinde artan resesyon kaygıları, Arjantin’deki gelişmeler ve ticaret savaşına ait haber akışı yatırımcıların odağına yerleşirken, risk algısında önemli bozulma yaşandı. Her ne kadar ABD’nin ticaret savaşı konusunda Çin’e karşı geri adım atması sonrası cuma günü piyasalarda alımlar güçlense de, haftalık bazda behre senedi piyasalarında düşüş, tahvil getirilerinde ise yükseliş gözlendi.

Piyasalarda negatif fiyatlamaların yaşandığı geçen haftanın akabinde yatırımcılar bu hafta ise Fed Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) temmuz ayı içtima tutanakları ile Powell’ın Jackson Hole kapsamındaki açıklamalarını takip edecek.

Fed’in 2008 global ekonomik buhrandan bu yana birinci defa getiri indirimine gittiği temmuz ayı içtimasına ait tutanaklar, çarşamba günü açıklanacak. Kelam konusu içtimada, getiriler 25 baz puan düşürülerek yüzde 2.00-2.25 aralığına çekilse de kararın akabinde Lider Powell’ın bunun uzun periyotlu bir nema indirimi döngüsünün başlangıcı olmadığını vurgulaması piyasalarda baş karışıklığı yaratmıştı.

Analistler, Powell’ın cuma günü merkez bankaları üst seviye yetkililerin bir araya geleceği ve “Para Siyaseti İçin Zorluklar” başlığı altında düzenlenecek Jackson Hole içtimaları kapsamında yapacağı açıklamaların, Fed’in bundan sonraki aksiyonları için sinyal niteliği taşıyabileceğini tabir etti.

Son durumda Fed’in eylül içtimasında 25 baz puanlık nema indirimine gideceği ihtimalinin büsbütün fiyatlandığına dikkati çeken analistler, bankanın temmuz içtimasına ait karar metninde de bu cephede ipuçları aranacağını kaydetti.

Kredi-Sorgulama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Anlaşmasız Brexit halinde AB vatandaşları serbest dolaşamayacak

Pts Ağu 19 , 2019
<br /> İngiliz hükümeti, Avrupa Birliği'nden (AB) ittifaksız ayrılık halinde AB vatandaşlarının devlette bağımsız yaşama ve çalışma hakkının ...