PMI verileri takipte: Japonya, Fransa ve Almanya’dan gelen veriler moral bozdu

Haftanın 3. işlem gününde Asya’dan Avrupa’ya arka arkaya açıklanan PMI verileri takip edildi. Bugün Japonya, Fransa ve Almanya’dan gelen PMI …

Haftanın 3. işlem gününde Asya’dan Avrupa’ya arka arkaya açıklanan PMI verileri takip edildi.

Bugün Japonya, Fransa ve Almanya’dan gelen PMI rakamlarının beklentileri karşılayamamış olması küresel ekonomik büyümeye dair zaten var olan endişelerin derinleşmesinde rol oynuyor.

Japonya’da Şubat ayı itibariyle 50,0 eşiğinin altına gerileyen imalat satın alma Temmuz ayı ön okunmada 49,6 ile zayıf seyrini sürdürdü.

Fransa’da imalat satın alma Temmuz ön okunmada 51,9’dan 50,0 seviyesine, hizmet satın alma ise 52,7’den 52,2’ye geriledi.

Alman imalat sektöründeki sert daralma devam ediyor

Euro Bölgesinin en güçlü ekonomisine sahip olan Almanya’da PMI verileri yılın ilk yarısında oldukça sert düşüş yaşadı.

Üretim tarafındaki daralmanın hızlandığı ekonomide imalat satın alma Ocak ayında 50,0 eşiğinin altına gerilerken Mart ayında ise 44,1 ile son yılların en düşüğüne inmişti. Haziran ayında 45,0 seviyesini koruyan imalat PMI, Temmuz ön okunmada 43,1 ile son 7 yılın en düşük seviyesine indi. Hizmet PMI ise 55,4 ile beklentiden iyi geldi.

Ekonominin en önemli göstergelerinden olan PMI rakamlarının giderek düşmesi sektördeki daralmanın da hızlandığına işaret ediyor ve Almanya ile Fransa ekonomisindeki zorluklar artıyor.

Yarın yapılacak ECB toplantısında kurulun göstergelerdeki zayıflığa da atıfta bulunması bekleniyor. Faiz indiriminin beklenmediği bu toplantıda kurulun güvercin tonu sürdürmesi bekleniyor.

Kredi-Sorgulama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Verilerde Kara Perşembe: RKGE, KKO ve 2 sektörel güven endeksi geriledi!

Paz Tem 28 , 2019
<br /> Temmuz ayında mevsimsellikten arındırılmış Reel Kesim Güven Endeksi A/A 3 puan, Kapasite Kullanım Oranı 0.7 puan geriledi. Biraz önce TUIK ...