Powell Jackson Hole’da faiz indirimi sinyali verebilir

Fed Yöneticisi Jerome Powell, Cuma günü merkez bankasının yıllık Jackson Hole sempozyumunun Cuma günkü “para siyaseti için zorluklar” üzerine …

Fed Yöneticisi Jerome Powell, Cuma günü merkez bankasının yıllık Jackson Hole sempozyumunun Cuma günkü “para siyaseti için zorluklar” üzerine yapacağı açılış konuşmasında materyal bulma konusunda ıstırap çekmeyecek.

Donald Trump’ın ticaret siyaseti ile ön plana çıkan globallikten geri dönüş, 16.7 trilyon dolarlık negatif getirili tahvili de içeren şiddetli düşük getiriler, ABD Yöneticisi’nin Fed’e yönelik bitmeyen muahezeleri ve ABD ve yerkürede artan resesyon riski bahsedilecek mevzular arasında gösterilebilir.

Peterson Institute for International Economics kıdemli bilirkişilerinden ve eski IMF baş ekonomisti Maury Obstfeld, “Dışarıda her çeşit tehlike var” dedi.

Bunlardan kimileri ise, sert Brexit ve Hong Kong’daki siyasi protestolar dahil, ABD’nin dışında meydana gelmekte ve Fed’in tesirine açık değil.

Fed gözlemcileri, Powell’ın Cuma günü yatırımcıların merkez bankasının gelecek ay getiri indirimine gideceğine ait algılamasını değiştirmek için yapacağı bir şey olmadığını düşünüyor. Fakat Fed Lideri’nin kimi traderların beklediği üzere 50 baz puanlık bir indirim için açık kapı bırakıp bıorakmayacağı bilinmeyen bir mevzu.

JPMorgan Chase & Co. baş ekonomisti Bruce Kasman, “Fed’in Eylül ayında getirisi 50 baz puan indirmesi açık bir halde bir ihtimal” dedi.

Kasman, öte yandan, ABD’nin önümüzdeki 12 aylık devirde resesyona girme mümkünlüğünün yüzde 40 ila yüzde 50 olduğuna dikkat çekti.

Karışık sinyaller

Eski Fed yetkilisi Nathan Shetts, Powell’ın karşı zıdda bulunduğu ekonomik tabloyu Noel ağacına benzetti. Birtakım ışıklar, örneğin tahvil getirilerindeki sert düşüşler, resesyon kırmızısı biçiminde, başkaları, örneğin güçlü perakende satışlar yeşil ya da en sarı ikaz ışığı halinde yanıyor.

Powell, 31 Temmuz’daki içtimada Fed’in gösterge neması son 10 yılda birinci defa düşürdükten sonra yaptığı basın içtimasında, Fed’in siyaset yolunu “orta vadeli ayarlama” olarak niteledi. Bir ya da iki getiri indirimi daha bekleyen Sheets, Powell’ın bu tanımlamayı tekrarlamasının kendisini şad edeceğini, fakat yatırımcılar için aynısının olacağı konusunda kuşkularının olduğunu kelamlarına ekledi.

Şu an PGIM Fixed Income’ın baş ekonomisit olan Sheets, “Ancal Fed Lideri finans piyasalarında kötümserliği beslemek ve bunun yayıldığını görmekten kaçınmak isteyecektir” değerlendirmesinde bulundu.

 

 

 

 

Kredi-Sorgulama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Diyarbakır, Mardin ve Van Belediye Başkanları görevden alındı

Pts Ağu 19 , 2019
<br /> İçişleri Bakanlığınca, Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye Yöneticileri vazifelerinden uzaklaştırıldı. Bakanlıktan yapılan yazılı ...