Serbest dolaşımı sonlandırma kararı İngiliz hizmet sektörünü vurabilir

İngiliz hükümetinin, ittifaksız çıkış halinde AB vatandaşlarının 31 Ekim’den sonra İngiltere’de hür yaşama ve çalışma hakkını sonlandıracağını …

İngiliz hükümetinin, ittifaksız çıkış halinde AB vatandaşlarının 31 Ekim’den sonra İngiltere’de hür yaşama ve çalışma hakkını sonlandıracağını açıklamasının akabinde, devlette kalifiye istihdama ait tasalar arttı.

Memlekette 2016’nın haziran ayında yapılan AB referandumundan bu yana iktisadın itici gücü olarak görülen hizmet kesimindeki patronlar, kararın devreye alınması durumunda kalifiye istihdama erişmekte önemli zorluklarla karşılaşılacağı ihtarında bulunuyor.

AB vatandaşlarının hür dolaşımının sonlandırılması halinde, bu durumdan en çok İngiltere ulusal sıhhat sisteminin (NHS) etkilenmesi bekleniyor. Hali hazırda AB vatandaşlarının, kendi devletlerinden aldıkları eğitim ve yeterlilik evrakları İngiltere’de kabul görüyor ve hür dolaşım imkanı hasebiyle çalışmaları için vize almaları gerekmiyor. Bu imkanların 31 Ekim’de sona ermesi halinde ise bölümün önemli yara alabileceği belirtiliyor.

İngiliz parlamentosunun datalarına nazaran, İngiltere’nin ulusal sıhhat sisteminde AB vatandaşı olan 65 bin çalışanın yekun içerisindeki behresi yüzde 5,5 seviyesinde bulunuyor. Tabiplerin yüzde 9,5’ini, hemşirelerin yüzde 6,4’ünü, terapist ve teknik çalışanların ise yüzde 5,7’sini AB vatandaşları oluşturuyor.

İngiliz vatandaşı olmayan sıhhat dalı çalışanlarının içerisinde Hintli ve Filipinlilerin akabinde 13 bin 320 çalışanla İrlandalılar üçüncü, 9 bin 272 çalışanla Portekizliler dördüncü sırada mahal alıyor.

– Sıhhat bölümünde AB vatandaşlarının hissesi azalıyor

İngiliz sıhhat dalında çalışan AB vatandaşlarının yaklaşık üçte biri başşehir Londra’da bulunuyor.

Bununla birlikte doneler, AB referandumunun yapıldığı 2016’dan bu yana İngiltere sıhhat kesiminde çalışan AB vatandaşlarının yekun içerisindeki hakkının azaldığını gösteriyor.

İngiliz sıhhat sisteminde çalışan AB vatandaşı hemşirelerin yekun içerisindeki hissesi 2016 öncesinde yüzde 7,4 seviyesinde bulunurken, bu rakam mevcutta yüzde 6,4 civarına gerilemiş durumda. Tıpkı devirde, AB vatandaşı tabiplerin hakkı ise yüzde 9,9’dan yüzde 9,5’e düştü. Sıhhat bölümünde İspanyol vatandaşlarının sayısının da yüzde 19 azalarak 5 bin 899’a gerilediği görülüyor.

Kelam konusu olgular, sıhhat bölümünde çalışan AB vatandaşlarının referandumun akabinde İngiltere’yi daha az tercih ettiğini ortaya koyuyor.

– Hizmet dalında AB vatandaşları

Londra’nın yekun 32 kaza kurulunu temsil eden London Councils donelerine nazaran, Londra’da kayıtlı işletmelerin yüzde 90’ı AB vatandaşlarını çalıştırıyor. Londra finans kesiminde çalışanların ise yüzde 15’ini AB vatandaşları oluşturuyor.

Londra bu mealde en yetenekli ve donanımlı finans bölümü çalışanlarını İngiltere’ye çekebilmek için Paris, Frankfurt, Lüksemburg ve Dublin üzere gayrı finans merkezleriyle yarışıyor. İngiliz hükümetinin ekim ahir AB vatandaşlarının hür dolaşımını durdurması halinde, devletin mevcut cazibesini kaybedebileceğine dair tasalar dillendiriliyor.

İngiltere’de toptan ve perakende satış dallarında AB vatandaşı çalışanların behresi yüzde 12 iken, bu rakam inşaat kesiminde yüzde 30 seviyesinde bulunuyor.

– Puanlamayla göçmen alımı yapılabilir

Bahse ait değerlendirmelerde bulunan İngiltere’nin en büyük iş yerküresi çatı kuruluşlarından Britanya Sanayi Konfederasyonu (CBI) Umum Yöneticisi Josh Hardie, iş yerküresi ve çalışanların göçmenlik sisteminin değişeceğini bildiğini belirtti.

Yeni bir sistem tasarlamadan, denemeden ve tatbikten mevcut düzenlemelerin sonlandırılacağını açıklamanın yalnızca baş karışıklığını artıracağını vurgulayan Hardie, “Şu anda hükümetin meçhullüğü artırması değil azaltması gerekir.” tabirini kullandı.

İngiltere’de iktidarda olan Muhafazakar Parti’nin vekili Alberto Costa ise hükümetin AB vatandaşlarının hür dolaşımını kısıtlama kararının kaygı verici olduğunu belirterek, “Brexit’in arkasında AB vatandaşlarına nasıl davranırsak onlar da Avrupa’da yaşayan İngiliz vatandaşlarına birebir halde yanıt verecektir.” değerlendirmesinde bulundu.

AB vatandaşlarının İngiltere’de muaf yaşama ve çalışma hakkının sonlandırılması durumunda, memleketin Avustralya’daki üzere gereksinim duyulan becerilerin puanlanacağı bir sisteme nazaran göçmen alımı yapacağı kestirim ediliyor.

İngiliz parlamentosunda üç kere reddedilen, eski Başbakan Theresa May’in AB ile mutabık kaldığı ittifaka nazaran, İngiltere’nin birlikten çıkışının akabinde iki yıllık geçiş süreci boyunca özgür dolaşımın devam etmesi öngörülüyordu.

Öte yandan İngiltere’de, halihazırda yaklaşık 3,2 milyon AB vatandaşı ikamet ediyor.

 – Brexit’te son durum

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, ülkeyi AB’den 31 Ekim’de ittifak olsun yahut olmasın ayırmaktaki kararlılığını sık sık yineliyor.

Öte yandan, Johnson’ın liderliğindeki Muhafazakar Parti içindeki muhalif milletvekilleri ile muhalefet partileri, ittifaksız Brexit’i engellemek için çeşitli senaryolar üzerinde çalışıyor.

İngiliz basınında konum alan en güçlü senaryoya nazaran, muhalif blok bir güvensizlik oylamasıyla Johnson hükümetini devirecek. Üzerinde anlaşılacak bir ismin kuracağı muvakkat hükümetle evvel Brexit tarihi ertelenecek, akabinde devlet erken seçime götürülecek.

Gelgelelim Johnson’ın güvensizlik oylamasını kaybetmesi durumunda istifa etmeyi reddedebileceği icmalleri yapılıyor. Johnson’ın istifa etmek alanına Brexit’ten sonraki bir tarih için erken seçim kararı alacağı ve ülkeyi AB’den fiili durum oluşturarak ayırmayı planladığı argümanı da gündemde…

Milletvekilleri, 29 Mart’ta gerçekleşmesi gereken ittifaksız Brexit’i de yasa çıkartarak engellemiş, hükümet AB’nin onayıyla Brexit’i 31 Ekim’e ertelemişti.

İngiltere, 2016’da yapılan referandumda yüzde 48’e karşı yüzde 52 oyla AB’den ayrılma kararı almıştı.

Kredi-Sorgulama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Yapı ruhsatı verilen bina sayısı % 60 azaldı

Çar Ağu 21 , 2019
<br /> Belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen bina sayısı, yılın birinci yarısında geçen yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 60 düştü. Türkiye ...