Suudi Arabistanlı kadınlar artık izinsiz seyahat edebilecek

Suudi Arabistan idaresi, devlet tarihinde birinci kere, hatunların erkek vasilerinin müsaadesi olmadan yurt dışına seyahat etmesine imkan …

Suudi Arabistan idaresi, devlet tarihinde birinci kere, hatunların erkek vasilerinin müsaadesi olmadan yurt dışına seyahat etmesine imkan tanıyan düzenlemelerin uygulanmasına başlandığını duyurdu.

Suudi Arabistan haber ajansı SPA’nın İçişleri Bakanlığından bir yetkiliye dayandırdığı habere nazaran, Pasaport ve Uygar Hal Yönetimleri ile bunların memleket genelindeki bürolarında laf konusu düzenlemeler tatbike konuldu.

Yetkili, yeni düzenlemelerle ilgili soruları olanların ilgili makamlarla irtibata geçmesini istedi.

Suudi Arabistan’da 2 Ağustos’ta Resmi Gazete’de yayımlanan kararnamede, bayanlara, peder, eş, erkek kardeş ve velev oğulları üzere erkek vasilerin müsaadesi olmaksızın pasaport çıkarma ve yurt dışına seyahat etme konusunda erkeklere tanınan hakların aynısının tanınması öngörülmüştü.

Laf konusu düzenlemelerin öncesinde hatunlar (hangi yaş öbeğinden olursa olsun) ve 21 yaşından küçük erkeklerin yurt dışına yapacakları seyahatlerde vasilerinin olurunu alması gerekiyordu.

Tekrar tıpkı düzenlemeler, evli hatunların ikamet adresinin eşin ikamet adresi olması zorunluluğunu ortadan kaldırırken, hatunlara birinci kere tevellüt, evlilik, boşanma ve resmi aile evraklarının çıkarılması ile küçük yavruların vesayetinin alınması hakkını da veriyor.

Kredi-Sorgulama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Barclays: Fed 2019'da 3 faiz indirimi daha yapar

Çar Ağu 21 , 2019
<br /> Barclays PLC ekonomistleri bu hafta, merkez bankalarının getirileri ve büyük iktisatların büyümelerine ait kestirimlerini revize etti ve bu ...