Takasbank, VİOP’ta yükümlülük hesaplamasında değişikliğe gitti

İstanbul Takas ve Saklama Bankası’nca, Vadeli Süreç ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) yürütülen Merkezi Karşı Taraf Hizmeti ve Bu Hizmete Ait Takas …

İstanbul Takas ve Saklama Bankası’nca, Vadeli Süreç ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) yürütülen Merkezi Karşı Taraf Hizmeti ve Bu Hizmete Ait Takas Esasları Prosedürü’nde değişikliği gidildi.

İstanbul Takas ve Saklama Bankası AŞ’den yapılan açıklamada, VİOP’ta süreç gören opsiyonlarda ve fiyatı yabancı para cinsinden olan vadeli süreç mukaveleleri sonucu kalan yükümlülük hesaplanmasında değişikliğe gidildiği bildirdi.

Açıklamada, bir hesaba ilişkin gün sonu teminat tamamlama davetinin sonraki gün kapatılmasına ait yekun yükümlülüğün hesaplanması aşamasında, bir iş günü öncesine ilişkin sabit gün sonu risk dizinlerinin dikkate alınmasına ait geliştirme yapıldığı tabir edildi.

Opsiyonlarda ve fiyatı yabancı para cinsinden olan vadeli süreç akitlerinde gerçekleştirilen süreçler sonucu kalan yükümlülük hesaplanırken, dayanak varlık fiyatlarının ve döviz kurunun gün içerisindeki kıymetlerine bağlı olarak değişen risk dizinleri kullanılmayacağı belirtilen açıklamada, üyelerin yapacakları süreçler sonucunda kalan teminat tamamlama daveti fiyatlarını süreç gerçekleşmeden evvel hesaplayabilmeleri imkanının doğacağı kaydedildi.

Açıklamada, nakit Türk lirası teminat bakiyesi, gün sonundaki hesap güncelleme süreçleri sonucunda ortaya çıkan yekun
yükümlülüklerini karşılamaya yetmeyen hesapların nakit Türk lirası yükümlülüklerini bölgesine getirme son saatinin, teminat
tamamlama daveti kapama son saatinden ayrıştırılarak 11.00 olarak belirlendiği söz edildi.

Bu saat itibarıyla hala eksi bakiyede olan hesaplara temerrüt cezası işletileceği, kar dağıtım sürecinin 15.00 alanına 11.00’de tamamlanmasının amaçlandığı belirtilen açıklamada, geliştirmelerin BISTECH Platformu 2.9 sürümü geçişi ile birlikte 26 Ağustos 2019 tarihinde yürürlüğe gireceği belirtildi.

Kredi-Sorgulama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Güvenli Bölge süreciyle ilgili görüşmeler sürüyor

Çar Ağu 21 , 2019
<br /> Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'nın akabinde açıklamalarda bulundu. Kalın, İdlib'de Türk askeri ...