Trump: ABD Çin ile görüşüyor ancak anlaşma için hazır değil

ABD Yöneticisi Donald Trump, Çin ile durumun âlâ gittiğini ve görüştüklerini, lakin bir ticaret itilafı imzalamak için hazır olmadığını söyledi …

ABD Yöneticisi Donald Trump, Çin ile durumun âlâ gittiğini ve görüştüklerini, lakin bir ticaret itilafı imzalamak için hazır olmadığını söyledi. ABD Lideri’nin bu açıklaması, üst seviye iktisat danışmanının Pekin ile sağlam ve daima müzakerelerin tekrar başlaması için potansiyel bir devir çizelgesi açıklamasından birkaç saat sonra geldi.

Trump, ABD’nin çeşitli ticaret ittifaklarının imzalanmasının akabinde “büyük bir büyümeye” hazırlandığını tez etti. Fakat Trump Pazar günü New Jersey’den Washington’a hareket etmeden evvel basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Çin’in ekonomik açıdan göreceli olarak zayıf olmasından ötürü ticaret ittifakına varmaya ABD’den daha çokça muhtaçlığı olduğunu kaydetti.

Trump, Bedminster, New Jersey’de kendisine ilişkin bir gold klübünde 1 hafta geçirdikten sonra çeşitli bahislere değinerek yaklaşık 40 dakika konuştu. ABD Lideri, ABD ile Çin arasında bir ticaret ittifakına varmanın, Çin’in Hong Kong’da protestoculara güç kullanması durumunda, ABD’li kanun yapıcıların artan telaşlarından ötürü güçlükle olacağını söyleyerek, birinci defa kameralar önünde ticaret müzakereleri ile Hong Kong’daki hikayeler arasında münasebet kurdu. Trump geçen hafta toplumsal paylaşım platformu Twitter yoluyla yaptığı açıklamada, “Elbette Çin bir muahede istiyor. Bırakalım birinci evvel Hong Kong konusunda kişisi bir çalışma yürütsünler” dedi.

Trump öte yandan, Ticaret Bakanlığı’nın Çinli teknoloji devi Huawei Technologies Co.’ya ABD için teknoloji tedariki konusunda muvakkat lisans vermeye hazırlandığı yolundaki haberleri yalanladı. ABD Yöneticisi, “Huawei ABD şirketleri ile iş yapamayabilecek bir firma” dedi ve Çinli şirketi “ulusal güvenliğe tehdit” olarak niteledi.

Trump, “Ne olacağını göreceğiz. Yarın bir karar vereceğim” halinde konuştu.

Beyaz Saray iktisat yöneticisi Larry Kudlow, Pazar günü yaptığı açıklamada, Amerilkalı ve Çinli müzakereciler arasındaki son telefon görüşmelerinin “olumlu” geçtiğini ve bir muahedeye varmaya yönelik ilerleme olması için potansiyel olarak kapıyı açtığını söyledi.

Beyaz Saray Ulusal Ekonomik Kurul yöneticisi Kudlow, “Fox News Sunday”e yaptığı açıklamada, önümüzdeki bir hafta ya da 10 günlük periyotta, Çinli müzaekerxilerle telekonferans görüşmelerinin yapılmasının planlandığını laflarına ekledi.

Kudlow, “Eğer bu görüşmeler, umduğumuz üzere, başarılı olursa, sağlam ve mütemadi müzakereler tekrar başlayabilir. Akabinde Çinli yetkililerin ABD’ye gelmesi ve bizim yetkililerimizle buluşarak müzakerelere ve görüşmelere devam etmesini planlıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

 

 

 

Kredi-Sorgulama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Tayland 5 yılın en zayıf büyümesini kaydetti

Pts Ağu 19 , 2019
<br /> Tayland iktisadı 2. çeyrekte yaklaşık beş yılın en zayıf büyümesini kaydetti. ABD ile Çin arasındaki ticaret gerginliğinin ihracat ve turizmi ...