Trump Danimarka ziyaretini erteledi

ABD Lideri Donald Trump, Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen’in ABD’nin Grönland’ı satın alma fikrini “absürt” olarak yorumlamasının akabinde …

ABD Lideri Donald Trump, Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen’in ABD’nin Grönland’ı satın alma fikrini “absürt” olarak yorumlamasının akabinde, Danimarka’ya yapacağı ziyareti erteledi.

Trump, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Danimarka’nın halkıyla çok hususî bir memleket olduğunu vurgulayarak, “Ancak Frederiksen’in Grönland’ın satışı konusunda istişare etmekle ilgilenmediğine dair tahlillerine dayanarak, iki hafta sonra yapılması planlanan toplantımızı sair bir vakte erteliyorum.” tabirlerini kullandı.

Frederiksen’in, bu kadar direkt bir tefsir yaparak hem ABD hem de Danimarka açısından vakit ve maliyet kaybını önlediğini belirten Trump, “Kendisine bunun için teşekkür ediyorum ve gelecekte toplantımızı tekrar planlamayı dört gözle bekliyorum.” tabirlerine konum verdi.

– Trump’ın Grönland’i satın almayı lisana getirdiği tezi

Wall Street Journal gazetesi, Trump’ın içtimalarda, yemeklerde ve sohbetlerde danışmanlarına ABD’nin Grönland’i alıp alamayacağını sorduğunu, Grönland’ın bol asıllarının ve jeopolitik kıymetinin bahsi geçtiğinde ilgiyle dinlediğini yazmıştı. Haberde isminin açıklanmasını istemeyen iki kök da Trump’ın Beyaz Saray danışmanından bu mevzuyu araştırmasını istediğini aktarmıştı.

Associated Press ajansının Trump’ın yakın muhitinden olduğunu belirttiği bir köke dayandırdığı haberinde de menşe, Trump’ın Grönland’i satın alma konusunu müzakere ettiğini ama bu mevzuda önemli olmadığını söylemişti.

Grönland Dışişleri Bakanlığı, bahisle ilgili “Grönland, mineraller, saf su ve buz, balık stokları, deniz eserleri, yenilenebilir kuvvet üzere pahalı menşeler açısından varlıklı ve macera turizmi için yeni bir mecra. İş yapmaya açığız gelgelelim satılık değiliz.” açıklamasını yapmıştı.

Frederiksen, Trump’ın Grönland’ı satın almak istediği cihetindeki haberler için “bunun absürt bir tartışma konusu” olduğu değerlendirmesini yaparak, adanın satılık olmadığını yinelemişti. Frederiksen, “Grönland Danimarkalı değil. Grönland Grönlandlı. Buna cidden niyet edilmediğini ısrarla ümit ediyorum.” tabirini kullanmıştı.

Eski ABD Lideri Harry Truman, 1946 yılında Kuzey Kutbu’nda Danimarka’ya bağlı özerk ortam Grönland’i satın almak için Danimarka’ya 100 milyon dolarlık altın teklif etmişti.

 

AA

Kredi-Sorgulama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Suudi Arabistanlı kadınlar artık izinsiz seyahat edebilecek

Çar Ağu 21 , 2019
<br /> Suudi Arabistan idaresi, devlet tarihinde birinci kere, hatunların erkek vasilerinin müsaadesi olmadan yurt dışına seyahat etmesine imkan ...