Venezuela ekonomisine elektrik kesintileri darbesi

Venezuela ekonomisi yine bir elektrik kesintisi ile sınanıyor. Ülkenin 23 eyaletinin 18’ine elektrik verilemediği açıklandı. Enformasyon …

Venezuela ekonomisi yine bir elektrik kesintisi ile sınanıyor. Ülkenin 23 eyaletinin 18’ine elektrik verilemediği açıklandı.

Enformasyon Bakanı Jorge Rodrigues, kesintilerin sorumlusunun ‘elektromanyetik saldırı’ olduğunu savundu.

Mart ayında da benzer şekilde ülke genelinde elektrik kesilmiş, kesinti yaklaşık bir hafta sürmüş ve zaten zorda olan ülke ekonomisine yeni bir darbe vurmuştu.

Nisan ayında da ülkenin büyük bölümü karanlığa gömülmüş, ancak kesinti birkaç saat içerisinde giderilmişti.

Venezuela’da kısa süreli elektrik kesintileri ise sık sık yaşanıyor.

Daha önceki uzun süreli elektrik kesintilerinde Devlet Başkanı Maduro, ülkenin altyapısının sabote edildiğini, ABD’nin de bunda rol oynadığını söylemişti.

Muhalefet ise kesintilerin hükümetin içine düştüğü yolsuzluk sarmalının ve yıllardır ihmal edilen altyapı onarım çalışmalarının bir sonucu olduğunu iddia ediyor.

Venezuelalılar ise gece saatlerinde başlayan elektrik kesintisinin yine günlerce sürmesinden endişe ediyor.

İktidar mücadelesi sürüyor

Ülkede Ocak ayından bu yana siyasi iktidar mücadelesi yaşanıyor. Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ABD ve Batılı ülkelerin Venezuela’nın geçici devlet başkanı olarak tanıdığı Juan Guaido’ya karşı iktidarını korumaya çalışıyor.

Guaido, 2018’de düzenlenen genel seçimlerin adil bir ortamda gerçekleşmediğini söylüyor ve seçim sonuçlarının meşru olmadığını savunuyor.

Ancak Venezuela ordusu, Devlet Başkanı Maduro’yu desteklemeye devam ediyor.

Maduro ve Guaido ülkenin yasal lideri olduklarını iddia ederken, büyük bir ekonomik kriz de giderek derinleşerek devam ediyor.

BBC’de yer alan habere göre hiperenflasyon, işsizlik ve gıda, ilaç gibi temel ihtiyaçların karşılanamaz hale gelmesi nedeniyle 2015’ten bu yana ülkeyi terk edenlerin sayısının 4 milyona ulaştığı ifade ediliyor.

Kredi-Sorgulama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

QNB Finansbank:  Hazine’den program tanımlı bütçe verileri açıklandı

Çar Ağu 14 , 2019
<br /> QNB Finansbank uzmanları Erkin Işık ve Deniz Çiçek Tarafından Hazırlanan Günlük Bülten’de TCMB analitik bilançosu ve merkezi bütçe hakkında ...