Yabancılar menkul alıyor, yerliler de döviz

TL çok rahat bir yaz yaşıyor, çünkü yabancı yatırımcılar  bir hafta önce toplam 239 milyon dolarlık menkul kıymet alımı yaparken …

TL çok rahat bir yaz yaşıyor, çünkü yabancı yatırımcılar  bir hafta önce toplam 239 milyon dolarlık menkul kıymet alımı yaparken, yerleşiklerin döviz alımı da yavaşladı. Fakat, önümüzdeki haftalar kritik. Bankalarımız TL mevduat faizlerini hızla keserek TL’nin cazibesini azaltırken, IIF’e göre Trump’ın Ticaret Savaşında yeni bir perde açmasından sonra Gelişmekte Olan Piyasalardan (GOP, Gelişmekte Olan Ülkeler = GOÜ) para çıkmaya başladı. En son olarak, ithalatta bir toparlanma da mümkün.

Yabancılar 239 Milyon Dolarlık Menkul Kıymet Aldı…

BMD’ye göre  19-26 Temmuz haftasında yurtdışı yerleşik yatırımcılar reel olarak (fiyat ve kur etkisinden arındırılmış) 63,9 milyon dolar hisse senedi ve 175,4 milyon dolar repo dahil Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS) alımı gerçekleştirdi.

BİST100 Endeksi 19-26 Temmuz tarihleri arasında %0,97 değer kazanırken, 2 yıllık gösterge tahvil faizi 133 baz puan geriledi.

Yılbaşından beri yurtdışı yerleşikler toplam 983,1 milyon dolar hisse senedi alımı yaparken, 2.296,5 milyon dolarlık DİBS satışı yaptı. Yurtdışı yerleşikler böylelikle 2019 yılında toplam 1.313,4 milyon dolarlık menkul kıymet satışı gerçekleştirmiş oldu.

Son 1 yıllık süre zarfında yurtdışı yerleşikler 1.352 milyon dolarlık hisse senedi alımı ve 3.331,6 milyon dolarlık DİBS satışı gerçekleştirirken menkul kıymet piyasasından 1.979,6 milyon dolar yabancı çıkışı olmuştur.

Yerleşikler döviz alımını azalttı

TCMB tarafından periyodik olarak yayınlanan verilere göre 26 Temmuz ile biten haftada yurtiçinde yerleşik gerçek kişilerin döviz mevduatı 226 milyon dolar artarak 116.480 milyon dolara yükselirken tüzel kişilerinki 233 milyon dolar azalarak 70.175 milyon dolar oldu.

Yurtiçi yerleşik gerçek ve tüzel kişilerin toplam döviz mevduatı 26 Temmuz ile biten haftada 7 milyon dolar azalarak 186.655 milyon dolara geriledi. 2018 yılı Eylül ayından itibaren yurtiçi yerleşiklerin döviz mevduatını trend olarak arttırdığı görülmektedir.

Bankalar mevduat faizlerini çok hızlı kesiyor

TEB yatırımaa göre, TCMB’nin 425 baz puanlık politika faiz indirimini takiben, bankalar TL mevduat faizlerini 314 baz puan indirdi (bu hafta ortalama 54 baz puan; geçen hafta ortalama 260 baz puan).

1 milyon TL için 6 bankayla yaptığımız 32 günlük mevduat araştırmamız gösterdi ki,  ortalama TL mevduat faiz oranı, 2 Ağustos itibariyle yıl başından bu yana 440 baz puan gerileyerek %18.31 gerçekleşti. ABD doları cinsinden mevduat maliyetleri de bu hafta 3 baz puan gerileyerek %2.88 oranında gerçekleşti. Böylece TCMB’nin 425 baz puanlık politika faiz indiriminin ardından, TL mevduat faizlerindeki düşüş 314 baz puana ulaştı.

Gelecek haftalarda 50 baz puanlık bir düşüşe daha yer olduğuna inanıyoruz. 2ç19’da az miktarda gerçekleşmiş olsa da, 3ç19 için çeyreksel bazda TL spread iyileşmesi bizce 100 baz puan üzerinde olabilir. TCMB faiz indirimlerinin, Eylül toplantısında devam etmesi  durumunda, TL spread iyileşmesinin 4ç19’da daha belirgin olabileceğine inanıyoruz. İma edilen forward swap eğrisi Eylül ayı toplantısında TCMB’den 180 baz puan faiz indirimine işaret etmektedir.

Ayrıca, kamu bankaları, konut kredisi faizlerini psikolojik bir seviye %0.99’a düşürdükleri yeni bir kampanyayı bu hafta başlattılar. Bu tür kampanyaların ileriye dönük konut kredi talebini canlandırmaya yardımcı olabileceğini düşünüyoruz.

26 Temmuz haftasında, toplam kredilerde % 0.1, mevduatlarda ise %1.1 genişleme gözlemledik. Haftalık TL mevduattaki %1.1 artışı yatay kalan FX mevduat karşısında önemsiyoruz. Piyasada dolarizasyon trendinden herhangi bir dönüş gözlemlemiyoruz. Son 1 yılda, TL krediler % 1.1 azalırken; kamu bankalarının TL kredi büyümesi %13.6 gerçekleşiyor. Özel bankalarda ise TL krediler % 6.7 oranında daralıyor.

ParaAnaliz’in özgün, tarafsız ve sizin gündeminizi aydınlatan haber ve yorumlarına eksiksiz erişmek için bizi Facebook’ta takibe alın, Sayfamız BilgeEkonomist

Kredi-Sorgulama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Faiz indirimi yetmedi firmalar teşvik bekliyor

Cts Ağu 17 , 2019
<br /> TCMB her ne kadar faiz indirmiş olsa da, şirketler daha fazla mali teşvik ve banka kredisi arayışında. “Yüzde 5’e yakın düşen mevduat faizi ...