Yabancılara konut satışı 7 ayda 24 bini geçti

Yabancıya konut satışı tüm süratiyle sürerken, ocak-temmuz devrinde 24 bin 144 adede ulaştı. Geçen yılın tıpkı döneminde yabancıya 14 bin 674 …

Yabancıya konut satışı tüm süratiyle sürerken, ocak-temmuz devrinde 24 bin 144 adede ulaştı. Geçen yılın tıpkı döneminde yabancıya 14 bin 674 adet konut satılırken, laf konusu periyottaki artış yüzde 64,5 oldu.

Bu yılın temmuz ayında yabancıya konut satışı, geçen yılın birebir periyoduna nazaran yüzde 46,7 artışla 2 bin 858’den 4 bin 192’ye yükseldi. Böylece yabancılara konut satışında tarihin en düzgün temmuz ayı rakamları görüldü. 

– İstanbul liderliği sürdürüyor

Datalara nazaran, İstanbul, yabancıların konut alırken tercih ettiği vilayetler arasında birinci sırasını koruyor. Geçen yıl temmuz ayında İstanbul’dan 956 konut satın alan yabancılar, bu yılın birebir periyodunda bin 903 konutun sahibi oldu. Yabacıların İstanbul’dan konut alımı, temmuzda geçen yılın birebir ayına nazaran yüzde 99,1 artış gösterdi.

Antalya, satılan 764 konutla yabancıların en çok tercih ettiği 2. bölge oldu. Antalya’yı, 249 konutla Ankara, 217 konutla Bursa, 177 konutla Yalova, 111 konutla Sakarya ve 109 konutla Trabzon takip etti. 

Yılın ocak-temmuz periyodunda İstanbul’da 10 bin 806, Antalya’da 4 bin 857, Ankara’da bin 360, Bursa’da bin 217, Yalova’da 988, Sakarya’da 703, Trabzon’da 534, Mersin’de 479, Muğla’da 468 ve Aydın’da Samsun’da 448 adet konut yabancılara satıldı.

– Iraklılar birinci sıradaki noktasını korudu

Türkiye’de konut sahibi yabancıların uyrukları dikkate alındığında, Iraklılar, birinci sıradaki mekanını korudu. Geçen yılın temmuz ayında 584 konut satın alan Iraklılar, bu yılın tıpkı ayında 734 konutun sahibi oldu.

Iraklıları, 464 konutla İranlılar, 219 konutla Kuveytliler, 218 konutla Suudi Arabistanlılar, 215 konutla Ruslar ve 163 konutla Afganistanlılar takip etti. 

Bu yılın ocak-temmuz periyodunda memleket uyruklarına göre yabancılara yapılan konut satış rakamları incelendiğinde, Iraklılara 4 bin 71, İranlılara 2 bin 666, Ruslara bin 479, Suudi Arabistanlılara bin 312 ve Afganistanlılara bin 150 adet konut satışı gerçekleştirildi.

 – “Artış trendi yıl boyunca sürecek”

AA muhabirine mevzuya ait değerlendirmelerde bulunan İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Idare Heyeti Lideri Nazmi Durbakayım, yaz periyodunu değerlendiren yabancıların vatandaşlık teşvikinden daha ziyade yararlandığını belirtti.

Bu sahada önemli hareketlilik yaşandığını söyleyen Durbakayım, “Yabancı satışlarındaki dağılım, vatandaşlık hedefli satışların yazlık gayeli satışlara nazaran daha baskın olduğunu gösteriyor. Öteki bir tabirle Türkiye’nin emniyetli ve istikrarlı devletler statüsünde olduğunu gören yabancı konut alımını sürdürüyor. Burada en çok vatandaşlık ve yatırım maksatlı satın alımları görüyoruz. Artış trendinin yıl boyunca süreceğini düşünüyoruz.” sözlerini kullandı.

– “Yabancı konut satışları iç piyasadaki daralmayı bir nebze yok etti”

Atmaca Şirketler Kümesi Idare Heyeti Lideri Adem Atmaca gayrimenkul ve inşaat kesiminde geçen yılın eylül ayında başlayan yabancı yatırımcı nispetindeki artışın uzun vadede dala can suyu olduğunu söyledi.

Temmuzda yabancılara konut satışında geçen yılın birebir periyoduna nazaran yaşanan yüzde 46,7’lik artışın çok kıymetli olduğunu vurgulayan Atmaca, “Bu artış, iç piyasadaki daralmanın tesirlerini bir nebze de olsa yok edebildi. Bu devirde mahsusen kentlerin gelişmekte olan yerlerinde nokta alan, yüksek yarar sağlayan ve bir konuttan beklenenin ötesine geçerek yatırımcılara üst seviye hayat yeri sunan girişimler, yabancıyatırımcılar tarafından yüksek bir talep gördü.” değerlendirmesinde bulundu.

– “Yabancıların yekun satıştan aldığı hisse artıyor”

Hafele Türkiye İcra Konseyi Yöneticisi Hilmi Uytun ise, yılın birinci yarısında her 100 konutun 4’ünün yabancılara satıldığını, yekun konut satışı içerisinde yabancıların hissesinin son 6 yılda yaklaşık 4 kat arttığını söyledi.

Birinci 6 ayda yabancıların yekun konut satışlarından aldığı hakkın yüzde 3,94’e çıktığını, laf konusu rakamın 2018’de yüzde 2,88, 2017’de 1,58, 2016’da 1,36, 2015’te 1,77, 2014’te 1,63, 2013’te ise yüzde 1,05 halinde olduğunu anımsatan Uytun, bu yıl yabancıların hissesinin artmasının hem devlet iktisadına hem de kesime ekonomik kıymet sağladığını anlattı.

Uytun, ayrıca yabancıların konut başına ortalama 135 bin dolar ödediğini kaydederek, “Yabancıya satışın kola eği büyük. Bu yıl önemli artış yaşanması çok değerli. Yabancıya konut satışında geçen yıl birinci 7 ayına kıyasla yüzde 64 yukarıdayız. Yıl tamamında yabancıya konut satışının 50 bini aşacağını öngörüyoruz.” dedi.

– “Yabancılara konut satışında hareketlilik sürecek”

Babacan Holding Üst Başkanı (CEO) Mehmet Babacan, gayrimenkul ve inşaat kesiminde geçen yılın son çeyreğinde başlayan yabancı yatırımcı hareketliliğinin artarak sürdüğünü belirterek, bölümdeki daralmanın yabancılar sayesinde daha az hissedildiğini söyledi.

Babacan, “Temmuzda yabancıya satışta yaşanan artış haziran ayının üzerinde kaldı. Bu durum, satışlarda son 10 ayda yaşanan hareketliliğin önümüzdeki periyotta de süreceğinin sinyalini veriyor.” dedi.

Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) Lider Yardımcısı Ahmet Erkurtoğlu da yabancıya konut satışında geçen yıla nazaran çok güzel durumda olduklarını belirterek, iç piyasadaki durgunluğun mahsusen markalı konutta yabancıların alımıyla bir nebze de olsa hafiflediğini söyledi.

Halihazırda Orta Şark memleketlerinden ve Rusya’dan önemli alım olduğunu lisana getiren Erkurtoğlu, Avrupalı konut alıcısının Türkiye’ye çekilmesi gerektiğini kelamlarına ekledi.

 

 

 

 

Kredi-Sorgulama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Çavuşoğlu: Rejimin ateşle oynamaması gerekiyor

Sal Ağu 20 , 2019
<br /> Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu "(Suriye'de TSK konvoyuna saldırı)Rejimin ateşle oynamaması gerekiyor. Erimizin güvenliği için ne gerekiyorsa ...