Yeni TCMB Başkanının İlk “Enflasyon Raporu” Sınavı Temmuz Sonunda

TCMB’ni yeni başkanı Murat Uysal ilk kez önemli bir resmi  ve rutin bir rapor açıklaması için medyanın karşısına çıkacak. Bugün TCMB’den …

TCMB’ni yeni başkanı Murat Uysal ilk kez önemli bir resmi  ve rutin bir rapor açıklaması için medyanın karşısına çıkacak.

Bugün TCMB’den yapılan açıklamaya göre Enflasyon Raporu 2019 3. Bilgilendirme Toplantısı 31 Temmuz2019 tarihinde yapılacak.

TCMB, enflasyon hedeflemesi sisteminde bulunan merkez bankalarından biri. O nedenle bankanın Enflasyon Raporu, sadece bir rapor deği ama aynı zamanda enflasyon hedefleme sistemindeki önemli politika araçlarından bir tanesi.

Bu tür açıklamalar aynı zamanda merkez bankası başkanları için basın önünde bir tür performans sınavı. Merkez Bankası başkanları genellikle bu toplantılarda ekonomi üzerine önemli açıklamalarda bulunuyorlar.

Murat Uysal için bu basın önündeki performans bilhassa önemli; çünkü göreve gelir gelmez yaptığı kısa bir açıklamayı hariç tutacak olursak bu önemli bir rapor için yapacağı ilk açıklama…

Ayrıca bu açıklama dünkü 425 baz puanlık bir faiz indiriminden sonra geliyor ve piyasa bu indirimlerin önümüzdeki aylarda devam edip etmeyeceğini merak ediyor. Başkanın konuşmalarında bu konudaki tahminleri daha netleştirecek ipuçları aranacak.

Üstelik bu açıklama ABD merkez bankası Fed’in faiz indirimi yapacağı tahmin edilen ve bütün küresel piyasalar tarafından beklenen toplantısıyla aynı güne geliyor.

Kredi-Sorgulama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Gerginlik Tırmanıyor… İran Şahab-3 Füze Denemesi Yaptı!

Cts Tem 27 , 2019
<br /> Habere göre İran 960 km menzilli Şahab-3 balistik füzesini denedi. Fox News’un verdiği bilgiye göre füze denemesi dün erken saatlerde ...