Ziraat ve Garanti’nin 2Ç performansı:  Daha kötü olabilirdi

Ziraat karı fena değil TEB Yatırım uzmanları Övünç Gürsoy ve Mete Yüksel Ziraat Bankası kar açıklaması  ardından kamu bankalarının genel …

Ziraat karı fena değil

TEB Yatırım uzmanları Övünç Gürsoy ve Mete Yüksel Ziraat Bankası kar açıklaması  ardından kamu bankalarının genel durumunu değerlendirdi. Kurumdan gelen not şu şekilde:

Ziraat Bankası ikinci çeyrekte 1,714m TL net kar açıkladı (Çeyreksel +%55, yıllık -%23)

Haziran BDDK bankacılık verilerine göre kamu bankaları 2,423m TL net kar elde etmiştir. Ziraat Bankası’nın karını çıkardığımız zaman Halkbank (HALKB) ve Vakıflar Bankası’nın (VAKBN) beklentimize paralel sırasıyla 318m TL ve 377m TL net kar açıklayacaklarını düşünüyoruz.

3 milyar TL civarında swap kaynaklı zarar yazan Ziraat Bankası’nın çeyreksel sonuçlarının güçlü seyretmesinin arkasında net faiz ve komisyon gelirlerini artırması, aynı zamanda net karşılık giderlerini aşağı çekmesi yatmaktadır. Çekirdek gelirler (net faiz geliri ve komisyon) kredi mevduat makasının 53 baz puan genişlemesi ve yüksek menkul kıymet gelirleri sayesinde %19 yükselmiştir. Net faiz marjı ise bu çeyrek 58 baz puan artarak %4.3’e ulaşmıştır. Faaliyet giderleri enflasyonun üzerinde yıllık %23 artarken, komisyon gelirleri %20 yükselmiştir.

Ziraat Bankası sektördeki en düşük sorunlu kredi oranına sahiptir (%2.1) Kredi risk maliyeti geçen çeyrek 99 baz puan iken 83 baz puana geri çekilmiştir. Sermaye getirisi ise %7.8’den bu çeyrek %11.8’e yükselmiştir.

Garanti beklentiyi aştı—Ziraat yatırım

Garanti Bankası’nın 2019 yılının ikinci çeyreğindeki net dönem karı bir önceki çeyreğe göre %11,0 oranında artarak 1.911mn TL’ye yükselmiş ve hem beklentimiz olan 1.651mn TL’nin hem de piyasa beklentisi olan 1.684mn TL’nin üzerinde gerçekleşmiştir.

Beklentimizdeki sapmada net faiz gelirlerinin ve diğer faaliyet gelirlerinin beklentimizin üzerinde, karşılık giderlerinin ise beklentimizin altında gelmesi etkili olmuştur. Net dönem karı bir önceki yılın ilk çeyreğine göre ise önemli bir değişim göstermemiştir.

İkinci çeyrek karı ile birlikte Garanti Bankası’nın 2019 yılı ilk yarı net dönem karı bir önceki yılın aynı dönemine göre %6,9 oranında azalarak 3.633mn TL’ye gerilemiştir.

Mevduat maliyetlerinin önemli bir değişim göstermediği ortamda, TÜFE endeksli tahvillerden elde edilen gelirin düşmesine (53mn TL’lik düşüş) karşın, kredilerden alınan faiz gelirlerinin kredilerdeki gerilemeye karşın yükselmesi net faiz gelirlerine olumlu katkı sağlamış ve net faiz gelirleri çeyreksel bazda %3,3 oranında artış göstererek karı desteklemiştir. Ek olarak, karşılık giderlerinin %45,7 oranında düşerek 1.873mn TL’ye gerilemesi dönem karındaki yüksek artışta ana etken olmuştur. Öte yandan, diğer gelirlerin %43 oranında azalarak 934mn TL’ye düşmesi ve artan swap maliyetleriyle ticari zararın çeyreksel olarak 762mn TL artarak 931mn TL’ye yükselmesi karın daha yüksek gelmesini engellemiştir.

Bir önceki çeyrekte, karşılık giderleri ve diğer faaliyet gelirleri çift taraflı muhasebe işlemleri nedeniyle kara etkisi olmamakla birlikte artış göstermişti.

Banka’nın net faiz marjı, çeyreklik bazda önemli bir değişim göstermeyerek %5,08 olmuştur. Diğer taraftan, Banka’nın özsermaye ve aktif karlılıkları ise sırasıyla %15,5 ve %2,0 olarak gerçekleşmiş ve bir önceki çeyreğin üzerinde gerçekleşmiştir.

Garanti Bankası’nın hedef hisse fiyatını, 2019 yılı ikinci çeyrek gerçekleşmelerinin ardından tahminlerde yapmış olduğumuz değişiklikler ve güncellemelere bağlı olarak, 10,50TL’den 11,80TL’ye yükseltiyoruz. Ancak daha önceki “EKLE” önerimizi koruyoruz.

Kredi-Sorgulama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

S&P kredi notunu teyit etti, ama uyarmadan duramadı

Cts Ağu 17 , 2019
<br /> Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poors (S&P), Türkiye’nin kredi notu ve görünümünde bir değişikliğe gitmedi.     S&P ...